O filmu

Celovečerní dokumentární film Petra Horkého

Kdysi největší a nejlepší automobilka v bývalém Sovětském svazu, dnes finanční katastrofa. Ostřílený švédský manažer, který má znovu přinést zlaté časy. Setkávají se ve městě Toljatti, hluboko v srdci Ruska. Každý se svou představou o budoucnosti, ze které nechce ustoupit.

Švéd v žigulíku je příběh o velkých plánech a ještě větší absurditě.

PRODUKCE
ČESKÁ REPUBLIKA

SVĚTOVÁ PREMIÉRA
IDFA 2017

DÉLKA
63 min

DISTRIBUTOR ČR
PILOT FILM

SYNOPSE

Automobilka Lada v Toljatti měla v sedmdesátých letech západnímu světu ukázat zázrak sovětské prosperity. Byla dokonalou utopií, o které se nikdo neodvážil pochybovat. O více jak čtyřicet let později prodělává miliardy rublů ročně a pomalu se rozpadá. A nikdo se jí neodváží dotknout.

Švédský krizový manažer má v upadající továrně předvést zázrak kapitalistického obchodního modelu. Bo Inge Andersson, bývalý voják, který už jednu ruskou automobilku vzkřísil, přichází do Toljatti s malým týmem a velkým cílem. Stát se prvním cizincem, který společnost dovede k zisku. A nikdo se mu neodváží vzdorovat. Zatím.

S prvními kroky k záchraně se odhaluje podstata světa kolem. Sovětský sen v nadživotní velikosti za sebou zanechal jen opuštěná letní střediska a provinční vojenské přehlídky. Velké plány pro obyvatele Toljatti nic neznamenají. Co udělají, až jim někdo začne obracet svět vzhůru nohama?

VYROBILI

REŽIE
PETR HORKÝ

KAMERA
MILAN BUREŠ

STŘIH
FILIP VESELÝ

KOPRODUKCE
ČESKÁ TELEVIZE – KATEŘINA ONDŘEJKOVÁ
ŠVÉD V ŽIGULÍKU VZNIKL ZA PODPORY STÁTNÍHO FONDU KINEMATOGRAFIE

PRODUCENT
KRUTART – MARTIN JŮZA

ZVUK
JAN HÁLA